DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Občianské združenie ZDRAVÁ DUŠA

Prednáška

Prednáška o depresií a suicidií 7.3.2016

Čoraz častejší „ strašiak“ - depresia a suicídium
 
Či sa nám to páči, alebo nie, viacerí dajú za pravdu, že  v našom každodennom živote, čoraz viac skloňujeme slovíčko depresia. Akoby sa tento pojem pomaly stával súčasťou všedných dní a chorobou dnešného sveta. Mám „depku“ si v súčasnosti povie nejeden človek. Avšak o tom že nejaká „depka“ nemusí skončiť len pri rutinnom slove, ale v sebe nesie oveľa viac a závažnejšie nástrahy, nám v zaujímavej diskusii priblížila primárka psychiatrického oddelenia v Žiline MUDr. Hanzalová. Prednášku sprostredkovalo združenie Zdravá duša spolu s ODOS – om – ( Otvorme dvere, otvorme srdcia).
V hojnom počte sme sa všetci záujmuchtiví, stretli v pondelok 7.3.2016 v priestoroch základnej umeleckej školy Imra Weinera Kráľa. V rámci prednášky nám pani doktorka priblížila rôzne oblasti vo vzťahu k tejto chorobe. Pozreli sme sa na liečbu depresie z farmatologického hľadiska – čo sú a na čo sa využívajú napr. antidepresívna, antixiotiká, hypnotiká, stabilizátory nálady ako aj antipsychotiká, ktoré sú už súčasťou ťažkých foriem depresie. V rámci biologickej liečby boli určite zaujímavosťou pre nejedného poslucháča elektrošoky, fototerapia či spánková deprivácia, čo sa odzrkadlilo aj v záverečnej diskusii. Určite najdôležitejšou súčasťou danej problematiky je poukázať na prevenciu depresií, ktorej pani doktorka venovala dostatočnú mieru. Tu môžeme spomenúť napríklad pozitívne myslenie (kartičky s pozitívnymi myšlienkami), pohyb – nenáročné prechádzky, plávanie, joga. Dôležitý je teda celkový zdravý životný štýl. Okrem spomínaného nemôžeme zabudnúť ani na vyváženú stravu, vyhýbanie sa návykovým látkam či dodržiavanie správnej životosprávy a hygieny. Veľmi osvedčené sú taktiež relaxačné metódy a nevyhnutné pochopenie, pomoc a prítomnosť priateľov a rodiny. 
Samozrejme nie vždy sa podarí zvíťaziť nad depresiami a v tom najvyššom štádiu sa toto ochorenie môže preklenúť až k tak ťažko skloňovanému slovíčku akým je samovražda ( suicídium). Na prednáške nás pani doktorka previedla cez históriu, rizikové faktory, varovné signály až po prevenciu. Dôležité je rozprávať sa a povedať  si čo najviac informácií aj o tom, pred čím si veľké množstvo ľudí radšej „zakryje uši“. Bohužiaľ sú prípady, kedy sa práve samovražda stáva jediným životným zmyslom.
Záver prednášky patril voľnej diskusii a otázkam na pani primárku, ktorá bola otvorená akejkoľvek problematike z danej témy.
Prednáška sa určite stala ďalšou formou šírenia osvety tak často odmietaných a nepripúšťaných psychických ochorení, ktorých výskyt bohužiaľ v dnešnej dobe zvyšuje svoje čísla. A tak informovanosť, poznanie príčin, prevencia psychických chorôb, by mali byť nevyhnutnou výbavou našich vedomostí. Nikdy nemôžeme s určitosťou povedať, že „mne sa toto nikdy nemôže stať“.  
                                                                                                               „ Peťka „